Micefa

Past Lafayette Scholars

2021-2022

Emmanuelle BERGER – Université Paris Nanterre & San Diego State University
Lucas BERNARD  –  Université Sorbonne Paris Nord & CSU East Bay
Océane CAUCHY – Université Paris Est Créteil & Louisiana State University
Elisa FISCHER – Université Paris 8 & CSU Chico State
Grégory GARNIER – Université Gustave Eiffel & University of Texas at Austin
Amine GOMRI – Ecole Normale Supérieure Paris-Saclay & CSU Fullerton
Leslie HOUDAS – Cergy Paris Université & University of South Florida
Guillaume LABORIE – Institut Polytechnique des Sciences Avancées & San Diego State University
William LAJEUNE – Université de Versailles Saint Quentin & Loyola University of New Orleans
Léa MANIER – Université de Paris & Manhattan College
Agathe MOIREAU – Cergy Paris Université & American University
Lucas NASSIF – Institut Supérieur d’Electronique de Paris & CSU Long Beach
Marie PERGAMENT – Université Paris I Panthéon Sorbonne & San Francisco State University
Louise SERRE – Institut Catholique de Paris & American University
Laurie SUSS – Université Paris I Panthéon Sorbonne & Rutgers University
Ana TRNINIC – Université Paris Nanterre & CSU Dominguez Hills
Maël VIHO – Université Paris Nanterre & CSU Dominguez Hills
Kévin VILLANUEVA – Université Sorbonne Nouvelle & Sacramento State University
Jonathan YEMANE – Université Paris-Saclay & San Diego State University

2019-2020

Antigoni ALEIFERI – Université Gustave Eiffel & Manhattan College
Pierre ARNAUD  –  Université Gustave Eiffel & CSU Los Angeles
Marie ARVIN – Université de Versailles Saint Quentin & Centenary College of Louisiana 
Elsa BABOUHOT – Université Paris Nanterre & CSU Los Angeles
Rahma BOUFARES – Université Sorbonne Paris Nord & American University 
Sabrina BOUZEMBRAK – Sciences Politiques – Saint Germain-en-Laye & SUNY Oswego
Mélodie CISSOU – Université Paris 8 & CUNY Queens College
Caroline DALLET – Université Sorbonne Nouvelle & Rutgers University
Ylan DAMEROSE – Université Paris Est Créteil & CSU Fullerton
Lyne DIFO – Université Paris Est Créteil & CSU Long Beach
Lou-Anne DUCOS – Sciences Politiques – Saint Germain-en-Laye & University of Miami
Ilan GASGANIAS – Institut Supérieur d’Electronique de Paris & SUNY Albany
Charlotte ISAMBERT – Institut Supérieur d’Electronique de Paris & San Diego State University
Marie JULIEN – Institut Catholique de Paris & CUNY Hunter College
Constance LACHERET – Université Paris Nanterre & CUNY City College
Rémi LACORDELLE – Université Sorbonne Nouvelle & University of Texas at Austin
Justine MAZE-COLBOC – Université Paris 1 Panthéon Sorbonne & Florida International University
Waffa NEKKA – Université Sorbonne Paris Nord & Pace University
Mathlide QUANTIN – Université Paris Nanterre & CSU Sonoma State
Nathan SCHWARTZ – Université Paris-Saclay & University of New Orleans
Zakaria YAKDI – Université de Versailles Saint Quentin & University of Miami

2018-2019

Juliette ACOSTA – Université Sorbonne Nouvelle & University of Wisconsin at Milwaukee
Marie BIGUET  –  Université Sorbonne Paris Nord & Rutgers University
Gaëlle BOYER – Université Paris Est Créteil & San Diego State University
Ann-Océane CAMARA – Université Sorbonne Nouvelle & CSU Fullerton
Soline CUINAT-GUERRAZ – Sorbonne Université & CSU Monterey Bay 
Hawa DIALLO – Université de Paris & University of Illinois at Chicago
Estelle ESTELLY – Sorbonne Université & CSU Long Beach
Sara FATTORI – Université de Versailles Saint Quentin & CSU Long Beach
Clarice HURE – Université Paris Nanterre & Florida International University
Marine JEANPIERRE – Université Paris Nanterre & San Diego State University
Orlane JEGOU – Université de Versailles Saint Quentin & University of Mary Washington
Karen LAPLANTE – Université d’Evry Val d’Essonne & CUNY Queens
William LEGUEL – Université de Paris-Saclay & CSU Dominguez Hills
Emma LENFANT – Université de Paris 8 & CUNY Brooklyn College
Isaure LENOAN – Institut Catholique de Paris & San Francisco State University
Françoise LESNE – Université de Paris & CSU Los Angeles
Pierre LUCAS – Institut Supérieur d’Electronique de Paris & CSU San Luis Obispo
Elisabeth LUTETE – Université de Paris & CSU Sacramento
Timothée PASQUIER – Université Paris 1 Panthéon Sorbonne & San Diego State University
Ana ZAVERIUHA – Université Paris 8 & University of New Orleans

2017-2018

Léa ABOMEY – Université Sorbonne Nouvelle & University of South Florida
Aminata BARO – Université Paris Nanterre & CSU Long Beach
Gaspard BLANCHARD – Université Paris 8 & University of Connecticut
Jun BUTEL – Institut Catholique de Paris & Rutgers University 
Anna CANTIN – Université Gustave Eiffel & CSU Long Beach
Caroline COINTE – Université Paris 8 & University of Connecticut
Angela DA SILVA – Université Paris 8 & University of Illinois at Chicago
Arthur FAUVIAU – Sorbonne Université & CSU Monterey Bay 
Mathias GOMEZ – Université Sorbonne Paris Nord & Northern Arizona State University
Leandro GASPARINI – Institut Supérieur d’Electronique de Paris & San Jose State University
Björn GORIATCHEFF – Université de Paris-Saclay & CSU Sacramento State
Esther LUTETE – Université d’Evry Val d’Essonne & Xavier University
Khéa MAGISTRALI  –  Université Sorbonne Nouvelle & CSU Long Beach
Antoine MENARD – Université Paris 8 & CUNY Brooklyn College
Fanny MORASIN – Université Sorbonne Nouvelle & Tarleton State University
Blaise OLYMPIO – Université de Versailles Saint Quentin & CUNY Queens College
Indira OUEDRAOGO – Université Paris Est Créteil & University of New Orleans
Laetitia PROUVEUR – Université de Paris & University of Mary Washington
Mathias ROESLER – Sorbonne Université & CSU Fullerton
Maxime ZMUDA – Université Paris Nanterre & CSU Long Beach

2016-2017

Ninon AVEZOU– Université Paris 1 Panthéon Sorbonne & San Francisco State University 
Lucie BAUDIN – Université de Paris & CSU Monterey Bay
Karine BEDU – Université d’Evry Val d’Essonne & CSU Long Beach
Louis BENSARD – Sorbonne Université & CSU Fullerton
Manon BRUNEAU – Université Paris Nanterre & University of New Orleans
Claire CHICHE – Université de Paris & CUNY Queens College
Victor COTELLE – Université Sorbonne Nouvelle & SUNY Purchase College
Jonathan DAMOTA – Université Paris 8 & University of Connecticut
Marine DELBOS – Université de Paris & CSU Long Beach
Finaritra FARALAHY ANDRIAMBAHOAKA – Université Paris Est Créteil & CSU Fullerton
Julie HEINTZ – Université Sorbonne Nouvelle & CUNY College of Staten Island
Bàlint LIBERMAN – Université Paris 8 & University of Illinois at Chicago
Elsa LOKOYE  – Université Paris 8 & American University
Baptiste MALAPERT – Institut Catholique de Paris & CUNY John Jay College of Criminal Justice
Alexandre MORAND – Institut Supérieur d’Electronique de Paris & CSU Long Beach
Julie PERTUISET – Sorbonne Université & Rutgers University
Mathilde SABATHIE – Université de Versailles Saint Quentin & CUNY Baruch
Bruno TESSIER – CY Cergy Paris Université de Paris & Northern Arizona University 
Simon THEVENOT – Université Sorbonne Paris Nord & CUNY Queens College
Davy UTHAYASOORIYAR – Université Paris Est Créteil & University of Texas at Austin

2015-2016

Carla ALTENBURGER – Institut Catholique de Paris & CUNY Hunter College
Alice ANDREO – Université de Versailles Saint Quentin & San Diego State University
Asmaa ANSAR – Institut Catholique de Paris & CSU Northridge
Amelie BARBIER – Université de Paris & CSU Monterey Bay
Angèle BENBLI DIT ESSAHLI – Université Paris 8 & CSU Monterey Bay
Etienne BISSUEL – Université Paris Nanterre & CSU Long Beach
Tom BLANC – Université Paris 1 Panthéon Sorbonne  & CUNY Lehman College
Aude BUCHMULLER – Institut Supérieur d’Electronique de Paris & SUNY Oswego
Drucilla CALORE – Université Paris Nanterre & CUNY Queens College
Laetitia CASSE – Université Paris Nanterre & CSU Northridge
Pierre-Alexis CHAUVIN – Université Paris 8 & CUNY Hunter College 
Camille CHEZE – Sorbonne Université & CSU Sonoma State
Swan COMMIER – Sorbonne Université & SUNY Buffalo
Mehdi DEMDOUM – Université Sorbonne Paris Nord & CSU Sonoma State
Perrine DUTTER – Université Gustave Eiffel & SUNY Buffalo
Cindy FAUQUEMBERGUE – Université Paris Est Créteil & Rutgers University
Eric FIGUEROA ACOSTA – Université Paris 8 & Rutgers University
Nessim KLEICHE – Université de Versailles Saint Quentin & Louisiana State University 
Sophie LAVERGNE – Université Paris 8 & University of Wisconsin at Milwaukee
Aurore LETRONE – Université d’Evry Val d’Essonne & CUNY Brooklyn College
Oria MERTAH– Université Paris Est Créteil & CUNY Hunter College
Aurore LETRONE – Université Paris-Saclay & CSU San Luis Obispo

2014-2015

Lisa-Maria BENYAHIA – Université Sorbonne Nouvelle & Rutgers University
Marie BERTHOMIEU – Université Gustave Eiffel & San Francisco State University
Cécile BRANCHU – Université Paris Nanterre & CSU San Jose State
Maud BUSSON – Université Paris 8 & CSU Sonoma State
Eloise COULOMBIER – Université Paris 8 & CUNY Hunter College
Caroline DE BEL-AIR – Institut Catholique de Paris & Baldwin Wallace University
Thomas DE LA ROSA – Université Paris 8 & San Francisco State University
Aude DESJOYEAUX – Université d’Evry Val d’Essonne & CSU Long Beach
Léa DUGUET – Université Paris Est Créteil & CUNY Hunter College
Fabrice HOAREAU – Université Paris Est Créteil & University of South Florida
Samantha HOULZE – Université Sorbonne Nouvelle & University of Louisiana at Lafayette
Françoise JEAN-BART – Université Sorbonne Paris Nord & San Francisco State University
Claire L’HUILLERY – Institut Catholique de Paris & Rutgers University
Sophie LAROCHE – Université Sorbonne Nouvelle & Rutgers University
Philippe LAFARGEAS – Sorbonne Université & CUNY City Collge
Mathieu LE DEVENDEC– Université de Versailles Saint Quentin & San Francisco State University
Samy MASKER – Université Sorbonne Paris Nord & San Francisco State University
Amélie MASSON – Université de Paris & San Francisco State University
Perle MBOYO – Université de Paris & San Francisco State University
Canelle MENGUAL – Université Gustave Eiffel & CUNY Lehman College
Chloé PAILLARD –Université Paris 8 & CUNY Baruch College
Leonard POUGET – Université Paris-Saclay & CSU Humboldt State
Alexis PREL – Sorbonne Université & University of Connecticut
Héloïse SENS – Université Paris Nanterre & University of Wisconsin at Milwaukee
Bingqin WU – Université Gustave Eiffel & CSU Dominguez Hills